Práva výkonného umělce

YouTube a autorské právo

Coververze na YouTube může pobavit fanoušky nebo nalákat nové posluchače na vaše autorské skladby. Můžete ale skutečně předělat cokoli a svobodně to pověsit na síť?

Skutečnost je taková, že na YouTube naleznete miliony coververzí písní. Chcete si pustit Beatles hrané na ukulele nebo třeba ve stylu thrash metalu? Není problém! Stačí pár kliknutí. Mimochodem – pokud se bavíme o slavných skladbách, dnes už je často těžší dohledat originál než verzi upravenou v podstatě do jakékoli hudební formy.

Potřebuji na YouTube smlouvu?

Kolektivní správa autorských práv

Veřejné užívání autorských děl a uměleckých výkonů dosahuje v dnešní době takové míry, intenzity a rozsahu, že umělci nemají žádnou šanci ohlídat či monitorovat užívání svých děl (ať už jde o vysílání hudby v rádiu nebo v restauracích, půjčování knih v knihovnách nebo vysílání pořadů v televizi apod.). Z těchto praktických důvodu existují organizace sdružující autory a jiné nositele chráněných práv, které kolektivní či hromadnou správu práv z pověření Ministerstva kultury ČR provádějí. Oficiálně se jim říká kolektivní správci.