Aranžování a transkripce

Koupené vokály k vlastní produkci

V zásadě, pokud chcete mít ve svém zatím jen instrumentálním tracku vokál, máte 3 možnosti:

    1. Sehnat si textaře a zpěváka

Ideálně najít si zpěváka, který je i textař, a s ním vymyslet, napsat a nazpívat novou originální věc. Vytváříte tak kompletně něco nového a jen vašeho.

+       Originalita; Největší možnost ovlivnění při tvorbě.

–        Nejnáročnější varianta; Pokud nemáte talent na psaní textů, potřebujete najít (a zaplatit) dobrého textaře. Následně sehnat (a zaplatit) dobrého zpěváka a kvalitní studio, kde se bude nahrávat.

Při této variantě je možné zadarmo spolupracovat s talenty ve vašem okolí, ale kvalita není zaručená.

2. Využít služby externistů

Touto formou stačí vzít hotový instrumentál a poslat ho do patřičného studia, který vám záznam zpracuje.

Alternativně je možné využít portál typu www.vandalism-sounds.com, kde máte možnost objednat i textaře, a vybrat si z demo nahrávek jednoho či více zpěváků, kteří vám nazpívají váš (nebo pro vás složený) text, do vašeho instrumentálu.
Co se týká originality, je to ve finále alternativa k variantě č.1. – ale ani z daleka to pro vás není tak náročné a tolik do procesu tvorby nezasahujete (ikdyž dáváte nějaké zadání a schvalujete/posíláte návrhy na edit toho, co pro vás ve studiu vytvoří).

+     Originalita; Nejsnazší cesta (originální text si zaplatíte, zpěváka si vyberete z databáze, oni vše udělají za vás – případně i včetně mixu a masteringu).

–      Finanční náročnost.

3. Koupit royalty free pack s vokály

Na splice.com, producerloops.com či jiném portálu, lze koupit royalty free pack s vokály za pár korun, u kterého pak upravíte/přizpůsobíte vokál pro svůj track.

Z druhé strany můžete vokál koupit jako 1. a pro něj vytvořit instrumentál, ale vzhledem k tomu, jak je vokál nazpívaný, budete se mu hodně podřizovat a originalita ubývá, takže kvůli originalitě je určitě lepší přizpůsobit vokál vašemu originálnímu instumentálu, než stavět instrumentál na royalty free vokálu.

+    Nízká cena, kvalitní nahrávka (vokál je nahrán profesionálním zpěvákem v profesionálním studiu), upravit se dá vše, takže i originál můžete opravdu významně změnit a stvořit něco unikátního.

–    NE/originalita – vokál se může objevit i v produkci někoho jiného. Otázka je, jak moc si bude s vaší verzi podobný – to záleží hlavně na úpravách od originální nahrávky. Klidně je možné, že původně stejný vokál potkáte 2x rychlejší či pomalejší v úplně jiném žánru a ve finále můžete být pyšní na to, jak moc se od sebe vokály liší. Ale stejně tak se může stát, že ho uslyšíte v podobném instrumentálu, jako máte vy, a v tom případě už to tak super nebude.

Tahle problematika je obecně spíše u dlouhých a nemonotónních vokálů (až minutových), v případě, že jde jen o několika sekundovou „hlášku“, která se drobně upraví, zazní a pak se například nastříhá, zaloopuje a přidává se často do undergroundu, tak se nic takového obecně spíše neřeší.

Je důležité si neplést nakoupené vokály s nakoupenými pressety a celými hudebními projekty, tam se o originalitě nedá mluvit!

Spousty moderních hitů elektronické hudby je založena na melodiích, či části melodií z písniček z 60s‘, 70s‘,80s‘, 90s‘ – a stejně tak i na textech či vokálech z nich – jen v novém kabátě. Občas jde o celé sloky, občas jen o vysamplované krátké úseky, každopádně to staré jádro občas ani nepoznáme. A občas, ano – dle záměru a zpracování producenta.

Kdo schválně ví, v jaké symfonii, jakého českého skladatele načerpal Timmy Trumpet inspiraci, když tvořil světový megahit Freaks?

Závěrem nebudu definitivně říkat, jaká cesta je nejlepší, protože každý uznává jiné hodnoty a má jiné možnosti. Tohle je pouze můj myšlenkový pochod založený na doposud získaných zkušenostech, postřehách a na tom, co jsem odposlechl od vzdělanějších producentů, než jsem já sám.

 

Autor: DJ Stayer