Crowdfunding

Máte jasnou vizi pro vaší sólovou kariéru či kapelu, ale nechcete se upsat nahrávací společnosti? Máte již fanoušky, kteří sledují vaší kariéru? Chybí vám finanční prostředky na vydání alba? Pak Vás bude zajímat varianta financování “crowdfundingem”.

Hudební průmysl mění stále své podoby a způsob, jakým funguje. Online streaming a digitální distribuce (a tím přímo i pirátství s tím spojené) způsobilo pokles prodejnosti CD nosičů. Umělci ale mnohdy netuší, že mohou vyhledávat finanční zdroje v řadách publika. PledgeMusic a Kickstarter jsou platformy, které pomáhají zajistit skupinové financování fanoušky. Takto mohou pomoc uskutečnit vydání alba, nebo zviditelnit tvorbu jejich oblíbeného umělce/kapely vhodným kontaktům, jako např. rádio DJe, PR agentury.

Když je tento způsob vhodný pro umělce, jako je např. Robbie Williams, Bring Me The Horizon, De La Soul – a nebo dokonce i skladatele Richard Ratner z Bostonu, který nahrál album za pomocí financí z Kickstarter s Martinu String Quartet v Praze, pak to může být vhodné i pro Vás.

Nejen díky těmto zdrojům získává hudební průmysl zcela novou dimenzi. Zahrát koncert v obýváku fanoušků (s možností streamování online) či zapojování fanoušků do procesu natočení dalšího alba formou soutěže jsou dnes již běžnou praxí.  Posluchače baví jedinečnost prožitků, neformálnost vystupování, možnost si nechat napsat písničku od přímo od autora – to vše v současné době patří k možnému a hodnotnému navýšení vašich příjmům.

Platformy zabývající se skupinovým financováním jako PledgeMusic, Hithit, Patreon nebo Kickstarter dávají formální podobu procesu crowdfundingu. Fanoušci jsou tázáni skrze umělcovy webové stránky a sociální sítě, aby se na projektu finančně podíleli jakoukoliv částkou, takže i více malých příspěvků může znamenat veliký rozdíl. Muzikanti si ponechávají svá pravá, a webové stránky si účtují poplatky až ve chvíli, kdy bylo dosaženo navýšení určeného cíle. Můžete ale získat i víc, než jste původně plánovali. Záleží na tom, jak dobře vytvoříte promo projektu, a jak moc ve vás lidi věří.

Sílu sociálních sítí si v dnešní době uvědomují nejen profesionálové.  Je tedy pro vás velmi důležité dbát na to, jak se prezentujete široké veřejnosti.

Hithit.com

“Hithit propojuje kreativní lidi s těmi, kteří je chtějí podpořit. Plní sny umělcům, kreativcům, designérům, vývojářům, géniům. Plní je i vám. Je to nová, inspirativní forma propojení obchodníků s klienty. Obě strany navážou jedinečnou spolupráci.

Každý projekt má na shromáždění požadované částky maximálně 45 dní. Pokud se mu to nepodaří, nedostane ani korunu. Důvod je jednoduchý. Chráníme tím všechny zúčastněné. Žadatele o příspěvky to nutí nastavovat si reálné cíle a motivuje je to k co největší mobilizaci komunity. Jejich fanoušci zase mají jistotu, že na produkt, který podpořili, nebudou čekat nesmyslně dlouhou dobu.”

Podívejte se, jak jejich schéma funguje sem.

PledgeMusic.com

PledgeMusic spojuje umělce a fanoušky osobitějším způsobem, který překonává současné hranice mainstream, stahování, nebo prodej CD a vinylu. Prostřednictvím jejich trhu, ožívají jedinečné zkušenosti a nabídky nejen sběratelských předmětů s omezeným vydáním: jako například předměty ze zákulisí, po záznamy domácích koncertů, nástrojů používaných ve studiu k nahrávání od vašich oblíbených umělců.

Poskytuje způsob, jak fanoušci mohou zažít hudbu a tvůrčí proces tím, že dávají umělcům platformu, která jim umožňuje přímý kontakt a zapojení se do procesu tvorby jejich fanoušy. Pevně věří v podporu dobrých činů, a proto vyzývají všechny umělce na jejich platformě, aby věnovali alespoň drobnou část svých projektových prostředků charitě dle svého výběru.

PledgeMusic je komunita více než 3 000 000 fanoušků a více než 50 000 umělců, kteří věří, že existuje lepší způsob, jak zažít hudbu a sdílet jedinečný vztah mezi umělcem a fanouškem.

Kickstarter.com

KickStarter pomáhá umělcům, hudebníkům, filmařům, návrhářům a dalším tvůrcům najít zdroje a podporu, kterou potřebují k tomu, aby se jejich nápady staly realitou. Dosud ožily s podporou komunity Kickstarter desítky tisíc kreativních projektů – velkých i malých.

Kickstarter je obrovská globální komunita založená na kreativitě a kreativních projektech. Více než 10 milionů lidí, z různých kontinentů, podpořilo projekt Kickstarter.

Některé z těchto projektů pochází od vlivných umělců jako De La Soul nebo Marina Abramović. Většina pochází z úžasných kreativních lidí, o kterých jste pravděpodobně ještě neslyšeli – od Grandma Pearl po nezávislé filmaře a indie kapely.

Každý umělec, filmař, designér, vývojář a tvůrce na Kickstarter má plnou tvůrčí kontrolu nad svou prací – a příležitost podělit se o ni s živou komunitou podporovatelů.

VYDÁNÍ ALBA ZA POMOCI CROWDFUNDING

Crowdfunding má jako další výhodu to, že zjistíte ještě před začátkem nahrávání a distribuce, jestli je o vaši tvorbu dostatečný zájem. Můžete takto umožnit svým příznivcům:

  • vyjádřit se s jejich podněty a nápady
  • dovolit jim nahlédnout do zákulisí tvorby vašeho CD
  • posílit vaší fanouškovskou základnu
  • zvýšit zisk z prodeje vaší tvorby

Stačí si připravit následující 3 kroky s přesně stanovenými termíny plnění:

  1. Základní cíl, tedy minimální částku, kterou potřebujete na produkci a distribuci vašeho alba – vč. Termínu začátku projektu
  2. Vytvořit prezentaci projektu – vč. Rozvrhu, kdy a kde se co natočí od momentu získání financí, a kdy odhadujete zakončení projektu
  3. Vytvořit press kit (media kit) – vč. Vaší strategie, kdy a jakou formou budete propagovat a šířit vaše album v pevně určeném časovém horizontu

 

Financování ‘všechno nebo nic’

Tento pojem znamená, že nikdo nebude účtován za jejich kauce (příslib financování) k projektu, pokud nedosáhne umělec svého cíle financování. Tímto způsobem, tvůrci mají vždy rozpočet, který si stanovili před zahájením projektu.

Financování typu vše nebo nic je základní součástí programu Kickstarter a má 3 výhody:

  1. Je to menší riziko pro každého. Pokud projekt nedosáhne svého cíle financování, od tvůrců se neočekává, že dokončí svůj projekt, aniž by k tomu byly potřebné finanční prostředky, a poskytovatelé nebudou účtováni.
  2. Přítomnost naléhavosti motivuje vaši komunitu k tomu, aby šířila slovo a tím podporu za vaším projektem.
  3. Funguje to. Z projektů, které dosáhly svého cíle financování, bylo 98% úspěšně financováno. Zjistili jsme, že projekty buď realizují a překonávají svůj cíl, nebo se nikdy plně nerozběhnou.

Pokud je projekt úspěšně financován, Kickstarter platí 5% poplatek na fondy získané pro tvůrce a zhruba 3-5% za jejich platební procesor. Pokud projekt nedosáhne svého cíle financování, nebudou vybírány žádné poplatky.

Qrates.com

Qrates je platforma, kde umělci mohou vytvářet vinylové desky na přání. Každý záznam o Qrates má svou vlastní unikátní stránku projektu, kde umělci mohou kontrolovat a řídit, jak nabízejí svoji hudbu komunitě Qrates. Ať už se jedná o návrh určený pro projekt crowdfundingu, nebo o přijetí předběžných objednávek na vinyly připravené k výrobě, umělci mají přímý přístup ke svým fanouškům spolu s plnou podporou týmu Qrates, aby každý projekt byl opravdu výjimečný.

V kontrastu k tvorbě digitálních záznamů, je vytváření vinylů časově, prostorově a ve většině případů finančně mnohem náročnější. Team Qrates věří, že každý umělec a nahrávací společnost by měla mít rovnocenný přístup a možnosti vytvářet vinylové desky. Díky využití mechanismů crowdfundingu, znehodnocení lukrativity vydaní záznamu na vinylové desce a současného trendu distribuce vinylů i v menších nákladech, mohou umělci snadno spouštět své vinylové projekty bez finančních závazků nebo rizik zásob.

JAK SE PŘIPRAVIT

Pokud jste se rozhodli vydat album skrze crowdfunding platformu, vyplatí se zvážit následující informace: