Jak se propagovat

Hudba jako business

Co to jsou 4 Ps’ a 4 Cs‘ a marketing mix?

Skutečně se stále bavíme o tom, jak se propagovat, a ne o hudebních značkách.  Není to vlastně ani nic složitého, ale je užitečné tato pravidla znát, když se snažíme nacenit naše služby/naší tvorbu a správně ji po té nabízet široké veřejnosti. Umělci se velmi často neradi baví o obchodě a podnikání v kombinaci s tím, co vytvářejí. Nechtějí propojovat něco, co je tak blízké jejich nitru a emocím, s něčím, jako je business. Nicméně v hudebním průmyslu je vše vnímáno stejně, jako v jakémkoliv jiném oboru.

Váš prezentační profil

Je až zarážející, kolik muzikantů, kapel a DJs NEMAJÍ svůj prezentační profil kompletní – či dokonce vůbec vytvořený. Jestli je něco úplně základním předpokladem pro úspěch (samozřejmě kromě vašeho talentu a nekonečného množství hodin zdokonalování vašich dovedností), tak je to přeci umět nabídnout vaše služby a popř. záznam vaší tvorby k prodeji.

Podívejte se například do databáze www.muzikanti.pro a posuďte sami, kolik z nabízených kapel a umělců byste si skutečně objednali na váš privátní event, jakožto klienti?! Procento kompletních profilů na profesionální úrovni je bohužel minimální.

Vše o Press Release

V této části si povíme, proč je Press Release (neboli Mediální kit) důležitý, a jak ho můžete sestavit. Je pro vás důležité brát Press Release vážně, protože je to v hudebním průmyslu v podstatě něco jako CV umělců a jejich poslední práce. Napsat jen něco typu „Zkoukněte naše stránky, protože jsme nejlepší nová kapela na trhu“ není úplně ten správný přístup.

Pečlivě identifikujte vaší cílovou skupinu posluchačů (Kolik jim je let? Jakou muziku poslouchají nejčastěji? Jaké mají zájmy? Jaké magazíny čtou? Jaká rádia poslouchají? V jakých profesních oborech se pohybují?