COVID 19

Přečtěte si o aktuálních možnostech během karantény

Samozřejmě MusicDok, na jehož webu se právě nacházíte.

Naši stávající klienti nás mohou kontaktovat přímo, abychom vyřešili základní strategii pro jejich situaci, a to e-mailem na annie@musicdok.com

Věnujte svoji pozornost zejména těmto stránkám:

 • SAI Svaz autorů a interpretů
 • IDU – Institut umění
 • AMU – Akademie múzických umění v Praze
 • ČHR – Česká hudební rada
 • SoundCzechpropagace českých hudebních děl a projektů v zahraničí
 • IntermeSOS  platforma pracovních příležitostí pro umělce bez práce
 • Intergram – kolektivní správce práv výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů
 • OSA – Ochranný svaz autorský
 • MMF CZ Asociace hudebních manažerů a booking agentů ČR
 • SUK – Sdružení umělců klasiky
 • Unie OH – Unie orchestrálních hudebníků ČR

A také kulturním portálům, jako jsou např.:

DEJTE ORGANIZACÍM VÁŠ “LIKE” NA FACEBOOKU, NEBO SE PŘIHLAŠTE O NEWSLETTERY, DÍKY TOMU VÁM NIC NEUNIKNE. KAŽDÝ DEN ORGANIZACE PŘIDÁVAJÍ NOVÉ INFORMACE!!! To, co vás na jejich stránkách zaujme, sdílejte mezi přáteli.
Pokud se chcete dozvědět víc o kolektivních správcích, podívejte se například na tento článek ze stránek muzikantiakapely.cz

Především chceme moc poděkovat SAI a ostatním ze společností OSA, MMF, IDU, SUK, AMUa Intergram, za to, že se snaží vymyslet smysluplné scénáře pomoci.

IDU – zveřejňuje aktuální informace a mimořádné newslettery v sérii nazvané “Karanténa v kultuře” zde. Nepřehlédněte také stránky ČHR – nebo přímo jejich FB profil.

OSA a Intergram se dohodly, že provozovatelům gastro zařízení, služeb a hotelům, na které se vztahuje nařízení vlády o omezení provozu, prominou část plateb za letošní rok. Dále jim umožní odložení platby o 90 dnů.

SoundCzech – Culture In Quarantine – nabízí Playlisty na Spotify, které představují ty umělce, kteří měli Česko reprezentovat na zahraničních showcaseových festivalech a také ty umělce, jejichž zahraniční vystoupení se teprve chystají.

Radek Baborák a spol. založili projekt na finanční podporu muzikantů na volné noze s názvem Kultura Žije.

Bandcamp podporuje umělce v těžkých časech pandemie.

Spotify se přidává do boje s následky Covid19 na hudební průmysl.

ČMZRB rozdělí dalších 5 miliard korun pro podnikatele na záruky za úvěry komerčních bank a zároveň také přispěje na úhradu úroků v projektu COVID II.

Vstupenky na NIC 2020 – GoOut sbírkakoupí lístku pro online stream, který dává možnost pořadatelům zařadit do programu své akce.

SUK 

Podle CultureNet.cz jsou také tyto další možnosti: “Kromě iniciativy #kulturažije lze podpořit kulturní akce na darujme.cz. Spolek Skutek otevřel program finanční podpory projektům z oblasti výtvarného umění a vizuální kultury. Opavská galerie Bludný kámen ohlašuje otevřenou výzvu Izolovaná spojení. Open call je primárně určen výtvarným umělcům a umělkyním, performerům a performerkám, hudebníkům a hudebnicím (nejen) na volné noze, jejichž živobytí je ohroženo současnou nouzovou situací.”

Symbolickou podporou může být i jednoduché gesto – připojit se k virálním kampaním, jako je #listeknapamatku nebo #nevracejvstupenku či #preckametospolu.”

Naši pozornost si také zasloužila společnost InvestMan, která  je odhodlána podpořit “naše nebo námi podporované projekty, které se díky aktuální situaci mohou ocitnout v krizi.”

V neposlední řadě se ale podívejte i na tento seznam přehledu pomoci podnikatelům a živnostníkům od Ministerstvo Průmyslu a Obchodu

Informace z ministerstva financí – podpora pro zasažené OSVČ

Aktuální informace: Ministersto financí spouští přímou podporu pro zasažené OSVČ

Zde je obdoba ve zkrácenější verzi od společnosti Intergram –  informace pro OSVČ. “Asociace producentů v audiovizi (APA) připravila ve spolupráci s AK ŠTAIDL LEŠKA ADVOKÁTI připravila přehledného průvodce aktuální situací pro umělce a další osoby samostatně výdělečně činné v kreativním průmyslu. Celý dokument si můžete stáhnout ZDE.”

————————————————————————————————-

Informace z ČSSZ – přerušení podnikání, odložení na sociální pojištění apod.

Pro úplnost informací, tyto uvedené odkazy jsou doporučeným postupem OSVČ vůči CSSZ

 • Pokud jste již podnikali, může být pro Vás zajímavý tento odkaz finanční podpory českým firmám a živnostníkům, jejichž podnikání bylo nejvíce zasažené koronavirovou nákazou, v podobě zvýhodněné, případně bezplatné inzerce, a to v celkové výši (pro všechny subjekty celkem) do 100 milionů korun od Seznam.cz.
 • Podporu podnikání během nouzového stavu nabízí i Právní poradna Hospodářské komory ČR, přímo s odpovědmi pro živnostníky na stránkách pespropodnikatele.cz 

————————————————————————————————-

Informace z MPSV – nárok na ošetřovné 

Pro doplnění je zde ještě informace o vyplácení ošetřovného přímo od Ministerstva práce a sociálních věcí.

IDU zveřejnilo dotazník, na jehož základě Ministerstvo kultury vypočítá finanční podporu kulturního průmyslu – pro nás je tedy VELMI důležitý a NIKDO by neměl podcenit jeho účel. PROSÍME VÁS – NEPODCEŇUJTE JEHO VYPLNĚNÍ

Dalším takovým dotazníkem, je SUK – Sdružení umělců klasiky – Dotazník pro hudebníky a hudebnice “na volné noze” – Mapování nezávislé hudební scény 1

……………………………………….
Dostal se k nám ještě tento zásadní dotazník mapující dopady pandemie na evropský hudební sektor. Je v angličtině, takže jeho vyplnění pro vás možná bude komplikovanější. Kdo však můžete, tak ho třeba i s pomocí někoho blízkého vyplňte. Organizace, které se snaží něco změnit, totiž potřebují data, o která se mohou opřít.

Převzato ze stránek Ministerstva Financí ČR:

Nový zákon o úvěrovém moratoriu z dílny Ministerstva financí vám umožní až na půl roku odložit splácení úvěrů a hypoték u jakékoliv banky a nebankovního poskytovatele.

Pokud jste kvůli koronaviru skončili na nemocenské, v karanténě nebo pobíráte ošetřovné a nezvládáte splácet, odložení splátek vám pomůže přečkat toto složité období.

Kdo si může odložit splátky

Splátky si mohou odložit běžní spotřebitelé, OSVČ a firmy. Splátky se odloží od prvního dne měsíce následujícího poté, co oznámíte tento záměr svému věřiteli, a prohlásíte, že k tomuto kroku přistupujete z důvodů negativního ekonomického dopadu pandemie koronaviru. Tyto důvody však nebudete muset nijak prokazovat a věřitel je nebude zkoumat.

Jaké splátky si mohu odložit

Splátky je možné odložit u spotřebitelských a podnikatelských úvěrů, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem 2020. U hypoték je také možné splácení odložit pouze u smluv sjednaných před 26. březnem, ale čerpány mohou být i po tomto datu. Odklad v režimu zákonného moratoria se týká úvěrů a hypoték u jakékoliv banky a nebankovního poskytovatele.

Co odložit nepůjde

Možnost odložení splátek se nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní a revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu. Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých jste byli k 26. březnu 2020 se splácením v prodlení delším než 30 dnů.

Na jak dlouho můžu splácení odložit

Splátky si můžete odložit buď do konce července, nebo do konce října tohoto roku. Délka splácení se adekvátně prodlouží především o dobu, po kterou běžel odklad splátek. Také je potřeba počítat s tím, že se splátkový kalendář prodlouží také o úroky, které budou nabíhat po dobu odkladu. Přesně vám to spočítá vaše banka nebo nebankovní poskytovatel úvěru a nejpozději do 30 dnů vám tyto informace doručí.

Odkdy poběží odklad splátek

Jako první se vám odloží splátka v kalendářním měsíci, který následuje po měsíci, kdy odložení oznámíte. Pokud tedy oznámíte odložení splátky v dubnu, odloží se vám splátky od května. Když oznámíte odklad až v květnu, splátky se vám odloží od června.

Úroky během odkladu

Během doby odkladu splátek se váš dluh nadále úročí podle uzavřené smlouvy. Firmy budou tento úrok platit průběžně i během odložení splátky jistiny. Naopak spotřebitel a OSVČ jej zaplatí později, a to až po splacení celé jistiny.

U spotřebitelů je navíc jeho výše omezena a může dosáhnout maximálně zákonné výše úroku z prodlení na úrovni repo sazby ČNB, navýšené o 8 procentních bodů. K dnešnímu dni je tedy výše úroku zastropovaná na 9 %.

Úrok naběhlý během odložení splácení nebude mít vliv na výši splátek. Ty zůstanou i nadále v původně smluvené výši, pouze dojde k přepočítání doby splácení.

Banka už mi splátky odložila

Odkladu splátky v režimu zákonného moratoria můžete využít i tehdy, pokud už jste se na odložení splátek dohodli se svým věřitelem. V takovém případě si můžete vybrat variantu, která je pro vás výhodnější. Buď můžete zachovat původní dohodu s věřitelem o odkladu splátky po celou dobu, na kterou byla uzavřena, nebo ji můžete zachovat jen po část sjednané doby a následně vstoupit do režimu zákonného moratoria.

Bez poplatků i negativního zápisu v registru

Odklad splátek v režimu zákonného moratoria je bez poplatků a nepovede k negativnímu zápisu do registrů dlužníků. Nemusíte se tedy bát, že by se vám kvůli odkladu do budoucna zkomplikovaly případné další žádosti o úvěry.

Nejnovější je projekt Vojtěcha Kaliny na webu Intermesos. Cílem projektu je nasměrovat profesionály z různých kulturně zaměřených oborů do ostatních vytížených sektorů.

Culturenet je jeden z dalších zdrojů, který doporučujeme. Stačí se podívat na jejich web, nebo se přihlásit k odběru newsletteru.

Za zmínku stojí také portály:

Práce z domova

 1. Arts práce
 2. Práce v období Covid
 3. Práce v kultuře 
 4. Podpora ze strany InvestMan
 5. WorkLinks – Aplikace pro využití dočasně volných pracovníků a volných firemních kapacit

Dále máme pro vás níže připravené možnosti, jak si vydělat z domova, nebo jak využít možnost kolektivního financování, takzvaného Crowdfundingu.

Všichni jsme zasaženi tím, že nemůžeme vystupovat živě. Nicméně to neznamená, že nemůžeme dělat něco podobného, ale jinak než doteď. A samozřejmě můžeme také vyzkoušet něco nového. Nabízí se nám hned několik možností:

Učení online

  • Pokud jste doposud neučili, ale máte dostatečné znalosti hudby (a dostatek trpělivosti), nebojte se klidně začít touto formou.
  • K výuce stačí použít aplikace, jako je např. FaceTime, WhatsApp, WhereBy, Zoom, Skype, Messenger apod.
  • Pokud ještě nemáte žáky nebo chcete získat nějaké další, vytvořte si bezplatně jednoduchý profil na FB, či např. Wix.com a zvolte si vhodnou cenu za hodinu. Viděli jsme sazby, které se pohybovaly od 120,- do 500,- Kč na hodinu. Ceny se liší tak výrazně právě díky zkušenostem vyučujícího, nebo např. s ohledem na kraj, ve kterým žijete. Levnější cena může být např. při objednání/zaplacení více hodin najednou, pro děti či seniory, nebo při prodloužené hodině z 60min na 90min.
   • Příklad: Lekce kytary 60 minut za 350,- Kč,  90 minut za 500,- Kč, při předplacení 6 lekcí 1800,- Kč.
   • Pro inspiraci takové prezentace učení se podívejte například na Kouzelné klávesy.

Live session streaming

 • Někteří umělci si i takto třeba vydělávají místo živého hraní. Inspirujte se například pianistou Václavem Tobrmanem, který hraje na přání ve své Virtuální Vinárně u Václava.
Jak sám říká, “live sessions můžou fungovat dlouhodobě pouze za předpokladu, že to není jednorázová prezentace toho, co člověk umí, ale pokud umělec pravidelně naplňuje potřeby fanoušků a komunity. Neboli – není nutné hrát na přání, ale interagovat, komunikovat s virtuálním publikem, aktivizovat ho k tanci, zpěvu, spoluhře, atd.” Vytvoření koncertní atmosféry (v rámci možností) a vnímání čočky kamery jako “přítomného” publika je také velmi důležité.
 • Podívejte se na to, co je TMSka neboli TalentSMS není dar, ale finanční odměna interpretovi za jeho výkon. Cena jedné SMS je 30, 60 nebo 89 Kč včetně DPH
 • Obchodní společnost Profi-DJs zveřejnili tento užitečný guide – Kompletní průvodce streamováním pro DJe. Podle nás je to ale zajímavé čtení i pro muzikanty, kteří již streamují, nebo se chystají začít. 

Nahrávání v domácím studiu

Nezapomeňte, že vždy můžete spolupracovat i s profi zvukaři, kteří mohou na základě vašich nahraných stop (pokud tedy kvalita bude odpovídat určité úrovni) vytvořit hotový track. Cena zvukaře se pohybuje kolem 400,- Kč na hodinu. Kontakty najdete např. zde.

Psaní a korektura hudebních podkladů

Budování vlastní “značky”

Vlastní propagace je stejně důležitá jako to, jak a co hrajete. Teď je navíc čas se tomu pořádně věnovat. PROZKOUMEJTE MOŽNOSTI ONLINE PREZENTACE, protože nikdy nebyl větší zájem o streamování hudby, než teď. Kromě tvorby nové hudby, můžete například:
  • sestříhat stávající materiály z koncertů a vytvořit showreel
  • natočit vlastní nová videa(i třeba doma v karanténě s pomocí GoPro kamer a lepších smartfonů místo klasických kamer)
  • nafotit propagační fotografie
  • naplánovat dokonalé album a turné s kapelou na dobu, až všechno bude za námi
  • sestavit si jednoduchý web, např. na Wix.com, nebo FB profil kapely/umělce
  • věnovat se distribuci vaší hudby s lepšími podmínkami: Mezi nejvyhledávanější vydavatele se řadí například DistroKid. Roční poplatek je $19 a můžete nahrávat bez jakéhokoli omezení (obsahového i množstevního). Zatím jediná služba, která zdarma zveřejňuje hudbu v digitálním světě, je firma a hudební distributor s názvem Amuse (www.amuse.io), a garantuje 100% výši autorských odměn. Tato služba jako jediná umožňuje muzikantům svá díla nahrávat přímo z telefonu. Další takovou službou je třeba CDBaby či TuneCore.

Hraní mimo domov

Hraní mimo domov přináší koncerty až k lidem, do vnitrobloků, před dům, ale i do nemocnic a domovů pro seniory. Propojují hudebníky, kteří nemají pro koho hrát, s publikem, které zodpovědně setrvává doma. Zapojte se na hrajemdooken.cz

Crowdfunding (kolektivní financování veřejností a soukromými investory) již na stránkách MusicDok detailně rozebíráme zde. V odkazovaném článku najdete, jak postupovat při zakládání sbírky pro vaše projekty, a to na PledgeMusic, Hithit, Patreon, Qrates nebo Kickstarter.

Jak se dočtete na stránkách IDU.cz “Český crowdfundingový portál Hithit dal dohromady program Hithit Antivir pro živnostníky a podnikatele zasažené koronavirem, aby mohli rychle získat peníze od svých minulých, současných i budoucích zákazníků a fanoušků. Lokální kulturu lze podpořit díky světovému projektu Patreon, kde už má svůj účet například pražský Kolektiv Underdogs. O možnostech podpory kultury ze strany veřejnosti jsme informovali také v  minulém newsletteru.”

Nikdo si teď asi nedokážeme představit scénář, jak všechno dopadne. Ani kdy. Nicméně je důležité se informovat o tom, co kdo již podniká a plánuje – a hlavně, zůstat pozitivní.

Záznam Meltingpot: Hudební festivaly v době koronaviru. Zástupci velkých československých festivalů diskutují o současné situaci.

Na stránkách CultureNet.cz se také dočtete, že je možné získat psychologickou podporu, v této težké době:

“Pokud si potřebujete popovídat o tom, jak na vás dopadá aktuální dění, zavolejte mi na 777 270 113 nebo mi napište na  jsem@vztaholog.cz  a domluvíme se na online terapii přes Skype nebo WhatsApp.

Pro ty z vás, kteří se nyní nacházíte v tíživé finanční situaci, poskytuji své služby zdarma. Nebojte se, nestyďte se, řekněte si o pomoc!”